Chcete, aby vaše zahrada byla celoročně krásně upravená bez všudypřítomného plevele. Použití mulčovací kůry vám ušetří hodiny náročného pletí záhonů a okrasných skalek, ochrání rostliny před mrazy a vysokými letními teplotami a předchází nežádoucí erozi půdy. Další její nesporné výhody a odpovědi na vaše otázky se dozvíte v tomto článku.

Proč zvolit mulčovací kůru?

Tento přírodní materiál je velmi oblíbený pro jeho široké využití. Podporuje biologickou aktivitu půdy a postupným rozkladem se stává budoucím zdrojem humusu. Půda tak získává cenné organické živiny. Je nepostradatelným pomocníkem při podzimních údržbě zahrady. Dokáže regulovat teplotu půdy a v létě udržet vlhkost u okrasných rostlin.

Mulčovací kůra
Detail mulčovací kůry větší frakce
Zdroj: www.freepik.com

Hlavní výhody:

  • Omezí růst plevelů a jeho pletí
  • Reguluje teplotu a vlhkost půdy
  • Zabraňuje promrzání a erozi půdy
  • Přírodní a dekorativní prvek
  • 100% rozložitelný organický materiál
  • Dodává rostlinám organické živiny
  • Snižuje spotřebu vody na zahradě

Jaké jsou druhy mulčovací kůry?

Nejčastěji se využívá mulčovací kůra z borovice (borku), smrku či jejich kombinace. Velice oblíbená mezi zahrádkáři je také mulčovací štěpka z jehličnanů, která má dvojnásobnou dobu rozkladu oproti mulčovací kůře a zajišťuje ideální mikroklima kořenových systémů rostlin, kyselé pH a výrazně snižuje erozi půdy. Pokud dáváte přednost listnáčům, i tuto štěpku lze pořídit. Hodí se ke stromkům, trvalkám i zelenině.

Zvolit si můžete jemně drcenou kůru, která se hodí spíš pro drobné rostliny. Naopak kůru větších frakcí využijete pro dřeviny. Roli hraje také barva. Mulčovací kůra je dekorativním prvkem zahrady a může designově ladit, nebo být kontrastem ke kačírku, oblázkům, chodníku či dlažbě.

Kde použít mulčovací kůru?

Svou funkci nejlépe plní v okrasných zahradách. Dříve byla dominantou parků a městských záhonů. Díky své rozmanitosti se ale rychle rozšířila a dnes ji můžete vidět téměř v každé zahradě. Nejčastěji se pokládá kolem stromů, keřů a květinových záhonů. Jaké množství kůry budete potřebovat a kdy se do mulčování pustit, se dozvíte v druhém díle tohoto článku.

Pokládání mulčovací kůry na záhon
Zdroj: www.freepik.com

Rozhodli jste se dát vaší zahradě nový kabát? Tak teď hurá do toho! U nás najdete širokou nabídku mulčovací kůry a štěpky. Připravíme pro vás nezávaznou kalkulaci.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ