Kompost není jen hromada organických zbytků, ale směs přísad používaných k hnojení a zkvalitňování půdy. Své využití najde jak při výsadbě zeleně, tak zakládání zahradnických a ovocnářských pěstebních ploch. Zajímá vás, jaké jsou druhy kompostu? Prozradíme vám to v tomto příspěvku.

Existují dva způsoby (druhy kompostu), jak kompostovat, a každá z možností vyžaduje jinou skladbu biomateriálu. Řeč je o studeném a horkém kompostování.

Studený kompost

Při kompostování za studena je využíván hlavně domácí přírodní odpad. Na tento kompost lze dát organické zbytky rostlinného původu, mezi které patří např. slupky od ovoce, zeleniny, větvičky, listí, posekaná tráva. Vše se rozloží v průběhu jednoho roku.

Druhy kompostu

Horký kompost

Pokud chcete mít vyzrálý kompost dříve, doporučujeme vyzkoušet horké kompostování, které vyžaduje sice více práce, ale výsledek budete mít již za 3 měsíce. Pro tento kompost nestačí použít pouze odpadní zbytky. Potřebujete zajistit, aby v kompostu bylo dostatek uhlíkatých i dusíkatých složek a ke kompostu se dostal dostatek vzduchu a vody, které podpoří tlení.

Mezi uhlíkaté materiály patří dřevěné komponenty např. dřevní štěpka, větvičky, piliny, plato od vajíček, roličky toaletního papíru, nebo popel ze dřeva. Dusíkaté materiály naopak zahrnují vlhké a čerstvé zbytky. Mísením těchto dvou částí, zajistíte v kompostu správný poměr dusíku, uhlíku a kyslíku. Správný poměr těchto složek v kompostu by měl být 1 složka uhlíkatého materiálu ku 3 složkám dusíkatého materiálu. K urychlení tlení doporučujeme kompost přehazovat alespoň jednou na jaře a jednou na podzim.

Hlídejte si optimální vlhkost a teplotu. Kompost by neměl být ani suchý ani příliš mokrý. To si ověříte jednoduchým testem. Vezměte do dlaně trochu kompostu a pokud vám proteče mezi prsty, je příliš vlhký, pokud se naopak bude drolit, zalijte ho vodou z konve, tak aby vznikla kompaktní hmota.

Zajímají-li vás další informace o kompostu, můžete pokračovat např. čtením članku Nejefektivnější využití kompostu nebo Jak nejlépe využít kompost při budování vysokých záhonů.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ